а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консигнација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Продажба во којашто трговецот продава туѓа стока за определен процент од цената.
Англиски: commission Албански: konsignim, përqindje
Употреба: Економија
Примери:
Продава техничка стока на консигнација.
Изведенки
консигнациски прид.
консигнацискиот
Пример: консигнациска продажба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи