а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конституира

конституираат; конституирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8631
Постави, поставува основа на нешто, основе, основа, оформи, оформува.
Англиски: constitute
Примери:
Со одржувањето на првото заседание на АСНОМ, се заокружи процесот на конституирањето на македонската држава.
Изведенки
конституирање ср.
глаг. им.