а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конституција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15582
1. основен (државен) закон
Англиски: constitution Албански: kushtetutë
Употреба: Правда , Ретко
Примери:
Работењето дома не е институција, туку конституција, ментална рамка во која може да се смести новиот работен напор.
2. Целокупен склоп на човековото тело, неговите физички, психички и физиолошки својства.
Англиски: constitution Албански: konstitucion, konstituim, ndërtim
Употреба: Медицина
Примери:
психофизичка конституција
наследна конституција
3. Внатрешен состав на нешто.
Англиски: constitution Албански: knstituim, ndërtim
Изведенки
конституциски прид.
конституцискиот
Што се однесува на конституција.
Пример: конституциски фактор