а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конструира

конструираат; конструирал; конструиран; конструирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9986
Состави, составува; изработи, изработува нешто.
Англиски: construct, design
Примери:
Конструира нова машина.
Конструира орнаменти.
Изведенки
конструирање ср.
глаг. им.