а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конструктивен

конструктивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16650
1. Што се однесува на конструкција.
Англиски: constructional
Употреба: Архитектура и градба
2. Што служи за создавање нешто, што дејствува во позитивен правец.
Англиски: constructive
Примери:
конструктивни разговори
конструктивна критика
конструктивна соработка
Изведенки
1. конструктивно прил.
Пример: Учествува конструктивно во дискусијата.
2. конструктивност ж.