а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конструктивизам

(едн.) конструктивизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15259
Правец во уметностите (оcобено изразен во архитектурата), по Првата светска војна, чиишто приврзаници се стремат уметничкото обликување да го усогласат со развојот на техниката и со индустријализацијата.
Англиски: constructivism Албански: konstruktivizëm
Употреба: Уметност
Примери:
Конструктивизмот со творечката фантазија донекаде, го негира реализмот.