а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конструктор

мн. конструктори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40181
Тој што конструира нешто, што прави конструкција на нешто.
Англиски: constructor
Примери:
Тој е инженер, конструктор на бродови.
Изведенки
1. конструкторка ж.
мн. конструкторки
2. конструкторски прид.
конструкторскиот
Пример: Конструкторска идеја.