а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консултација

мн. консултации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9669
1. Разговор, советување, формирање став на специјалисти по дадено прашање.
Англиски: consultation Албански: konsultim
Примери:
Извршени се лекарски консултации.
2. Барање совет или миcлење од специјалист, од компетентно лице.
Англиски: consultation Албански: konsultim