а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консултира

консултираат; консултирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7134
1. Изврши, врши консултација.
Англиски: consult Албански: konsultoj
2. (се консултира) Побара, бара специјализирана помош за нешто важно, праша, прашува; се посоветува.
Англиски: consult Албански: konsultohem
Примери:
За судската покана се консултираше со адвокатот.
Изведенки
консултирање ср.
глаг. им.