а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консуматор

мн. консуматори
Вид збор: Именка, машки род
Потрошувач, купувач на стока.
Англиски: consumer Албански: konsumator
Употреба: Економија
Примери:
Македонците се консуматори на вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК