а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

консумација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24963
1. Земање како храна, потрошувачка во исхраната.
Англиски: consumption Албански: konsum
Примери:
Консумација на свежо овошје.
2. Задолжителен дел од порачката што се плаќа при влез во угостителски објект.
Албански: konsumacion
Употреба: Гастрономија
Примери:
Во ресторанот се влегува само со консумација.