а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контактен

контактниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26182
Што се однесува на контакт.
Примери:
контактни точки, контактна мрежа
Изрази
Контактни леќи - многу тенки леќи за коригирање на видот што се поставуваат на окото.