а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контакт

мн. контакти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1967
1. допир, врска, дружење
Англиски: contact Албански: kontakt
Примери:
Воспостави контакт.
интимен контакт
контакт на два јазика
контакт центар
2. Врска, спој на два проводника на електрична струја.
Англиски: contact Албански: kontakt
Употреба: Технологија
Примери:
електричен контакт