а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контролира

контролираат; контролирајќи; контролирал; контролиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 2638
Изврши, врши, контрола, прегледа, прегледува, провери, проверува.
Англиски: control Албански: kontrolloj
Примери:
Учителот ги контролира учениците.
Изведенки
контролирање ср.
глаг. им.