а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контролор

мн. контролори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11363
1. Тој што врши контрола.
Англиски: comptroller Албански: kontrollor, kontrollues
Примери:
Работи како контролор во поштата.
Контролор на летање.
Публиката е најстрог контролор на писателот.
2. Апарат за регулирање на нешто.
Англиски: controller Албански: kontrollues
Употреба: Технологија
Изведенки
контролорски прид.
контролорскиот
Пример: контролорски навики