а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфекција

мн. конфекции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21581
1. Индустриско производство на облека по стандардни големини.
Англиски: clothing industry Албански: konfeksion
Употреба: Економија
2. Готова облека за продавање.
Англиски: ready-made clothing Албански: konfeksion
Примери:
Купувам само конфекција за облекување.
3. Продавница во која се продава ваква облека.
Албански: konfeksion
Изведенки
конфекциски прид.
конфекцискиот
Пример: Конфекциски број.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи