а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфискација

мн. конфискации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37407
1. Принудно одземање без надомест на приватна сопственост, стока или недвижен имот во корист на државата.
Англиски: confiscation Албански: konfiskim
Употреба: Правда
Примери:
Конфискација на имотот.
Конфискација на парите.
2. Запленување и отстранување од промет на печатени работи.
Англиски: confiscation Албански: konfiskim
Примери:
Конфискација на весникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК