а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концентриран

концентрираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15023
1. Што е сосредоточен, прибран.
Англиски: focused
Примери:
Концентрираниот натпреварувач одговори точно на прашањето.
2. Што е згуснат, пречистен.
Англиски: concentrated
Примери:
Концентрирани шеќери.
Изведенки
1. концентрираност ж.
2. концентрирано прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК