а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концерн

мн. концерни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27988
Капиталистичко монополско здружение што настанува со финансиско групирање на поголем број претпријатија.
Англиски: group Германски: Konzern Албански: koncern
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК