а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кооператива

мн. кооперативи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36710
Доброволно здружение на луѓе што вршат одредена дејност.
Употреба: Економија
Примери:
земјоделска кооператива
занаетчиска кооператива
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК