а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кооперативен

кооперативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 17572
1. Што се однесува на кооператива.
Англиски: cooperational Албански: kooperative
Употреба: Економија
Примери:
Кооперативни односи.
2. Што е готов за соработка, што добро соработува.
Англиски: cooperative Албански: kooperativ
Изведенки
1. кооперативно прил.
Пример: Жито одгледуваат кооперативно.
2. кооперативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи