а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кооперација

мн. кооперации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16544
1. (едн.) Заедничка работа во иста цел.
Англиски: cooperation Албански: bashkëpunim
2. Облик на здружување на трудот во областа на индустриското производство, градежништвото, земјоделството, трговијата итн.
Англиски: cooperation Албански: korporatë
Употреба: Економија
3. Во социјалистичкото општествено уредување - земјоделска работна организација.
Англиски: cooperation Албански: kooperativë
Употреба: Историја
4. селска продавница
Англиски: shop Албански: koperativë
Употреба: Економија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК