а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копа

копаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1552
1. Обработува земја со мотика, копач и сл.
Англиски: dig Албански: rrërmoj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Копа во градината.
Копа лозје.
2. Отстранува земја по длабочина, прави јама, дупка.
Англиски: dig Албански: rrërmoj
Примери:
Копа бунар.
3. Вади, добива нешто од земјата, ископува.
Англиски: dig Албански: nxjerr
Примери:
Копа руда.
4. За животни - рие во земјата, прави дупки, ходници.
Англиски: burrow Албански: strofull
Употреба: Зоологија
5. Бара податоци, факти; пребарува, проучува.
Англиски: dig Албански: gërmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Копа во архивите.
6. Удира со нога по земјата (за коњи).
Англиски: paw Албански: qëllon me putër
Примери:
Копа cо копитото.
Изрази
Ѓаволот ни ора ни копа - опасноста секогаш демне.
Копа гроб (некому) - сака да упропасти некого.
(посл.) Кој копа гроб другему, сам паѓа во него - кој сака да направи зло некому, самиот од зло ќе страда.
Копа дупка во вода - се занимава со бесполезна работа.
Изведенки
копање ср.
глаг. им.