а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копира

копираат; копирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 13028
1. Направи, прави копија од нешто.
Англиски: copy Албански: kopjoj
Примери:
Ги копира фотографиите.
2. Повтори, повторува на ист начин.
Англиски: imitate Албански: kopjoj, imitoj
Примери:
Го копира секој збор на својот учител.
Изведенки
копирање ср.
глаг. им.