а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копитар

мн. копитари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30673
1. Тревопасен цицач што има копита (коњ, зебра) тревојади со копита.
Англиски: ungulate Албански: thundrak
Употреба: Зоологија
2. Еден од редот на таквите цицачи.
Англиски: ungulate Албански: thundror
Употреба: Зоологија