а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копитница

мн. копитници
Вид збор: Именка, женски род
1. Болест кај коњите од која им пукаат копитата.
Англиски: crapaudine Албански: sëmundje e thundrave
Употреба: Медицина
Примери:
Чумата донесе копитница за коњите.
2. копито
Англиски: hoof Албански: thundër
Употреба: Зоологија