а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копито

мн. копита
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4093
Рожест израсток на крајот од ногата кај некои цицачи.
Англиски: hoof Албански: thundërr
Употреба: Зоологија
Примери:
коњско копито, потковано копито
еленски копита
Изведенки
копитце ср.
мн. копитца
дем.