а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копка

копкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8510
1. Копа по малку.
Англиски: dig Албански: gërmoj pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Копка околу трендафилите.
2. Предизвикува силно љубопитство кај некого.
Англиски: make curious Албански: bëhem kurioz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја копкаше да разбере кои се тие луѓе.
Изведенки
копкање ср.
глаг. им.