а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копнее

копнеат; копнеј, копнејте; копнеев, копнееја; копнеел; копнеен; копнеејќи; копнеење; копнеав, копнеаја; копнеал; копнеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3427
1. Се топи од долната страна при што одозгора го задржува истиот изглед како пред топењето.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Примери:
Снегот копнее по ливадите.
2. Чувствува силна желба за некого или по нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall, më merr malli
Употреба: Преносно значење
Примери:
Копнееше по родниот крај.
Постојано копнее по љубената.
Изведенки
копнеење ср.
глаг. им.