а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копнежлив

копнежливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28365
Што е обземен од копнеж.
Англиски: yearning
Примери:
копнежливо срце
копнежлив повик
Изведенки
1. копнежливо прил.
Пример: Гледа копнежливо.
2. копнежливост ж.