а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копни

копнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За снег и мраз - се топи.
Англиски: melt Албански: shkrihet
Примери:
Копни снегот по планините.
2. За човек - тагува, слабее.
Англиски: yearn Албански: kam brenga, mall
Употреба: Преносно значење
Примери:
Копнеше по либето.
Копнев болен.
Изведенки
копнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК