а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копно

мн. копна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7546
1. Земја, суво место.
Англиски: land Албански: tokë
Примери:
Бродоломникот здогледа копно.
2. Место каде што се стопил снегот.
Албански: tokë
Примери:
Снегот се стопи, се покажа копно.