а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копоран

мн. копорани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47491
1. Кус горен капут cо ракави, дел од народната носија.
Албански: kapot i shkurt me krahë
Примери:
Копоран од шајак носеле само газдите.
2. Војничка блуза.
Албански: bluzë ushtarake
Употреба: Воен термин
Примери:
Војникот го отпетла копоранот.