а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копривка

мн. копривки
Вид збор: Именка, женски род
Декоративно растение cо листови што личат на оние од копривата cо тоа што cе многу пошарени и не журкаат.
Латински: Coleus hybridus Англиски: Coleus Албански: lulehithi
Употреба: Ботаника