а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копродукција

мн. копродукции
Вид збор: Именка, женски род
Заедничко производство, соработка на два или повеќе партнери во инвестициски проекти или во производство на стоки за пазарот (обично во производството на филмови).
Англиски: coproduction Албански: koproduksion
Употреба: Економија
Изведенки
копродукциски прид.
копродукцискиот