а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копук

мн. копуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12995
1. гол сиромав
Англиски: prole Турски: kopuk Албански: kopuk
Примери:
селски копуци
2. бездомник
Англиски: hobo Турски: kopuk Албански: kopuk, endacak
Примери:
Копуците немаат каде да презимат.
Изведенки
копучки прид.
копучкиот
Пример: копучки живот