а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копулативен

копулативниот
Вид збор: Придавка
Што е составувачки, сврзувачки.
Англиски: copulative
Употреба: Граматика
Примери:
Копулативен сврзник.