а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копула

мн. копули
Вид збор: Именка, женски род
Помошен или друг глагол што ги сврзува подметот и именскиот прирок во реченицата.
Англиски: copula
Употреба: Граматика