а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копче

мн. копчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3098
1. копец
Англиски: fastener Турски: kopça Албански: shul, kopcë
Употреба: Деминутив
2. Метална или пластична направа за составување, закопчување алишта.
Англиски: button Турски: kopça Албански: mbërthyes, pullë
Примери:
Ги закопча копчињата на кошулата.
Ги сошив копчињата.
3. Направа што служи за вклучување или регулирање на нешто со вртење или притискање.
Англиски: button Турски: kopça Албански: mbërthes, pullë
Употреба: Технологија
Примери:
Го врти копчето на радиото.
Го вклучува електричното копче.
Изведенки
копченце ср.
мн. копченца
дем.