а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кораб

мн. кораби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7260
1. Голем брод со платна.
Англиски: vessel Албански: anije e madhe
Употреба: Транспорт
2. Чамец, чун на Дојранското Езеро.
Англиски: boat Албански: barkë në Liqenin e Dojranit