а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коренест

коренестиот
Вид збор: Придавка
1. Што има развиен корен.
Албански: rrënjorë, rrënje
Употреба: Ботаника
2. Што е како корен, што личи на корен.
Албански: rrënje
Примери:
Коренести израстоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи