а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кореновка

мн. кореновки
Вид збор: Именка, женски род
Печурка што вирее во листопадни шуми, поврзана со корењата на дрвјата.
Латински: Oudemansiella radicata Англиски: rooting shank
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи