а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корисен

корисни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4329
1. Што носи некаква корист, што носи некаква добивка.
Англиски: useful
2. Што е соодветен со некоја цел, што може да се искористи за некаква намена.
Изведенки
1. корисно прил.
Пример: Овошјето корисно влијае на здравјето.
2. корисност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК