а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корка

мн. корки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10212
1. Надворешниот, тврдиот дел на лебот.
Англиски: crust Албански: kore
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тврда корка леб.
'Ржена корка леб.
2. Тврдо образување на површината на нешто што се разликува од внатрешноста.
Англиски: scab Албански: kore
Примери:
Раната фати корка.
Изрази
Работи за корка леб - работи за да преживее, за мала награда.