а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кормило

мн. кормила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14052
1. Направа за управување со брод.
Англиски: steering wheel Албански: timon
Примери:
Го испушти кормилото на бродот.
2. управување, раководство, власт
Англиски: control Албански: drejtim, pushtet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го зеде кормилото на партијата во свои раце.
Застана на кормилото на државата.