а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корморан

мн. корморани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33341
Голема птица со темна боја и со cилен клун што се храни со риби и се искористува од рибарите при риболов; црн пеликан;
Латински: Phalacrocorax carbo Англиски: cormorant
Употреба: Зоологија