а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

короман

мн. коромани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41264
Големо парче леб.
Англиски: bread
Употреба: Разговорно
Примери:
Куќата да има короман и спокојство.
Ржан короман.