а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корпа

мн. корпи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14215
1. кошница
Англиски: basket Германски: Korb Албански: shportë
2. Што личи на кошница.
Англиски: basket Германски: Korb Албански: shportë
Примери:
Здолништето беше со метални обрачи како корпи.
Корпите на прслукот се многу плитки.
3. Одбивање на љубовна понуда.
Англиски: rejection Албански: korpë, mospranim
Употреба: Разговорно
Примери:
Доби корпа од девојката.