а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корпорација

мн. корпорации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12525
1. Здружение на лица од исти сталешки или професионални интереси.
Англиски: guild Албански: korporatë
Употреба: Економија
2. Претпријатие што припаѓа на повеќе сопственици; акционерско друштво.
Англиски: corporation Албански: korporatë
Употреба: Економија
Изведенки
корпорациски прид.
корпорацискиот