а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

корпулентен

корпулентниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30526
Што има развиено тело.
Англиски: corpulent
Примери:
корпулентна става
Изведенки
корпулентност ж.